Polskie Stowarzyszenie Branży Zabawek i Artykułów Dziecięcych zostało zaproszone przez TIE Toy Industries Of Europe ( Europejskie Stowarzyszenie Zabawek) do Brukseli w celu uczestniczenia w spotkaniach dotyczących planowanych przez UE zmian w dyrektywie zabawkowej. Spotkania poświęcone rozmowom na temat nowej dyrektywy zabawkowej odbyły się w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE, w Parlamencie Europejskim i w biurze TIE.
Stowarzyszanie reprezentowała Monika Chmielińska – prezes zarządu.
Tekst nowego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa zabawek jest obecnie przedmiotem konsultacji międzywydziałowych w ramach Komisji, podczas których różne departamenty mogą zgłaszać uwagi. Z najnowszych wiadomości wynika, że projekt nowego rozporządzenia UE w sprawie bezpieczeństwa zabawek przechodzi obecnie tzw. „konsultacje między służbami” (ISC). Jest to wewnętrzny krok w Komisji Europejskiej, podczas którego wiodąca jednostka/dyrekcja generalna (DG GROW) zwraca się o uwagi do innych dyrekcji generalnych i gabinetów. Ten proces trwał do końca kwietnia. Po ISC Komisja uwzględni wewnętrzne uwagi zgłoszone w celu sfinalizowania tekstu.
Propozycje Komisji Europejskiej dot. zmian w dyrektywie zabawek zostaną ogłoszone w czerwcu 2023 r. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji o zawartości projektu.
Nowa dyrektywa zabawkowa będzie wdrożona do państw unii europejskiej za pomocą rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa zabawek.
Stowarzyszenie reprezentowała Monika Chmielińska, która uczestniczyła w spotkaniach poświęconych planowanym zmianom w dyrektywie zabawkowej:
- Spotkanie w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy UE
Osoby uczestniczące: Monika Chmielińska – Stowarzyszenie, Irena Banaszyńska – Radca – Attaché ds. Przemysłu, Przestrzeni Kosmicznej i Tech Harm, Agata Łukasiewicz – Radca ds. ochrony konsumentów, Lars Vogt – TIE. - Spotkanie w biurze TIE
Osoby uczestniczące: Monika Chmielińska – Stowarzyszenie, Catherina Van Reeth – dyrektorem generalny TIE, Lars Vogt – TIE. - Śniadanie i debata w Parlamencie Europejskim
Spotkanie było poświęcone dyskusji na temat: czego możemy się spodziewać po nadchodzącym przeglądzie dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa zabawek i co to będzie oznaczać dla firm zabawkarskich. Panel podzielony był na sekcje:
8:30 – 8:40 Wprowadzenie Adriany Maldonado Lopez, MEP Poseł PE (Hiszpania, S&D)
8:40 – 8:50 Wprowadzenie Catherine Van Reeth, Dyrektor Generalny TIE
8:50 – 9:15 Debata panelowa:
– Hans Ingels, Komisja Europejska, DG ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP, kierownik działu F/2 Biogospodarka, chemikalia, kosmetyki.
– Sylvia Maurer, Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Konsumentów, Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC)
– Rafael Rivas González, Miniland Group, dyrektor generalny
– Betina Schiønning, The Danish Play Association, sekretarz generalny.
9.15 – 9.30 Otwarta dyskusja. - Spotkanie w Parlamencie Europejskim
Uczestnicy spotkania: Monika Chmielińska – Stowarzyszenie, Poseł Krzysztof Hetman Poseł do Parlamentu Europejskiego – współprzewodniczący Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów PE, Victoria Delau – Konsultantka, osoba kontaktowa z biurem posła do PE, Lars Vogt – TIE.
Na wszystkich spotkaniach Stowarzyszenie podkreślało, że dla polskiego przemysłu zabawkarskiego ważne jest, aby zabawki pozostały bezpieczne, niedrogie i atrakcyjne dla dzieci. Wszelkie zmiany nie powinny dążyć jedynie do większego obciążenia dla firm zabawkarskich, które już dzisiaj produkują bezpieczne i zgodne z przepisami zabawki, ale powinny prowadzić do lepszej ochrony przed niebezpiecznymi zabawkami ze strony firm, które nie przestrzegają przepisów.
Dla polskiego przemysłu zabawkarskiego – producentów bezpiecznych zabawek – ważne jest, aby surowe przepisy były odpowiednio egzekwowane, zwłaszcza w odniesieniu do importu niebezpiecznych zabawek. Nowe przepisy powinny nadal umożliwiać polskim producentom bezpiecznych zabawek zachowanie zgodności i konkurencyjność.
Stowarzyszenie pozostaje w stałym kontakcie z TIE, nie tylko w sprawie planowanych zmian w dyrektywie zabawek ale także w planowanych zmianach prawodawstwa UE dotyczących zakazu stosowania mikrodrobin plastiku w zabawkach oraz zmian w rozporządzeniu bateryjnym.
Po uzyskaniu informacji dot. propozycji zmian dyrektywy zabawkowej zostaną one niezwłocznie przekazane Członkom Stowarzyszenia.